Kredyt hipoteczny bardzo często stanowi duże obciążenie domowego budżetu - przez wiele miesięcy jest obciążany co miesiąc dużym wydatkiem. Składają się na niego nie tylko comiesięczne raty, ale także różnorodne opłaty i prowizje. W związku z tym kredytobiorcy dosyć często decydują się na obniżenie raty kredytu. Niektóre z nich są tylko pozorne, ale część przynosi rzeczywistą ulgę finansową.
Każdy, kto raz zaciągnie kredyt hipoteczny, nie pozostaje bez możliwości zmian warunków tego zobowiązania. Wszystkie warunki można negocjować z bankami.
Jeżeli więc myślicie o obniżeniu raty kredytu na trwałe i na przykład chcecie wydłużyć okres spłaty, zdecydowanie możecie udać się do swojego banku i zacząć negocjować. Oczywiście, należy się liczyć z pewnymi trudnościami i konsekwencjami, ale bez wysiłku nie zmienimy naszej sytuacji.
Pamiętaj, że jeżeli dobrze przygotujesz się do takiej rozmowy (negocjacji), wtedy Twoje szanse rosną. Druga ważna sprawa, to wiedz, że zarówno Tobie, jak i bankowi, który udziela Ci kredytu zależy na tym, by spłaty dokonywane były w ustalonym terminie. Dlatego obie strony będą chciały dojść do porozumienia :)
Poniżej, kilka pomysłów na to, jak można obniżyć koszty kredytu hipotecznego:
1. Zawnioskuj o przyspieszenie wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej
Na pierwszym etapie, kiedy kupujemy nieruchomość, musimy wpisać bank do księgi wieczystej. Do tego momentu bank ponosi wyższe ryzyko co jest jednoznaczne z tym że my przez ten okres płacimy wyższą ratę kredytową.
Jeżeli złożymy w sądzie przyspieszony wniosek o wpis do hipoteki, wtedy okres oczekiwania na wpis znacznie skrócimy.
Jak to zrobić? wniosek składamy do prezesa właściwego sądu i oczywiście odpowiednio uzasadnimy, wtedy jest szansa, że cała sprawa wpisu banku do hipoteki potrwa zdecydowanie.
2. Weź pod lupę koszty związane z ubezpieczeniem nieruchomości
Tutaj musimy działać przed podpisaniem umowy. W trakcie trwania umowy, również się da, ale ponosimy wyższe koszty.
Mowa tu o ubezpieczeniach i innych dodatkach obowiązkowych do danej oferty kredytowej.
Trzeba pamiętać, że wiele umów ubezpieczeniowych, można załatwić na własną rękę, gdzie za podobne pieniądze mamy większy pakiet lub możemy zdecydować się na podobny pakiet, ale za mniejsze pieniądze ;) a więc kolejna oszczędność!
3. Nadpłacaj za swój kredyt hipoteczny
Tę frazę, będę dodawał do każdego postu ;)
Nadpłacenie kredytu powinno być naszym nawykiem.
Po więcej odsyłam do poniższego postu:
(https://www.grzegorzgalara.com/post/nadpłata-kredytu-hipoteczne)
4. Przenieś swój kredyt hipoteczny do innego banku
Jednej z mocniejszych pkt na tej liście.
Pamiętaj, że większość kredytów po 3 latach, możesz bez żadnych opłat przenieść do innego banku (oczywiście są wyjątki).
Umówmy się, 3 lata to dość duży kawał czasu, gdzie na rynku mogło się wiele wydarzyć. Oprócz tego nasza nieruchomość pewnie ma inną wartość, więc i nasz kapitał własny jest wyższy, a to daje nam dobry argument, aby zacząć rozmawiać z bankami na temat nowej, lepszej umowy.
Owszem, to dość czasochłonny sposób na zmniejszenie miesięcznej raty, ale warto pamiętać, że może ona zmaleć nawet o 10%-15%, warto zatem trochę się wysilić i poszukać lepszej oferty u konkurencji.
Kolejnym argumentem jest to, że Bankom bardziej zależy na pozyskaniu nowych klientów niż utrzymaniu obecnych, a dodatkowo ci pierwsi często zyskują jeszcze lepsze warunki. Warto o tym pamiętać.
5. Właściwie używaj karty kredytowej
Jeżeli dostałeś w "prezencie" od banku kartę kredytową, to sprawdź, jakie ponosisz miesięczne lub roczne koszty.
Dodatkowo pamiętaj, że karda kredytowa potrafi zrobić sporą rzeź z Twojego budżetu domowego, jeżeli korzystasz z niej nierozsądnie.
6. Wydłużenie okresu spłaty
Wydłużenie okresu spłaty kredytu jest dobrym sposobem, aby na stałe obniżyć swoją ratę. Dzięki temu, że kwota kredytu będzie rozłożona na więcej rat, comiesięczne zobowiązanie staje się niższe. Jednak trzeba pamiętać, że im bardziej wydłużamy ten okres, tym więcej odsetek zapłacimy bankowi. Przy tym rozwiązaniu warto poszukać kompromisu pomiędzy obniżaniem miesięcznej raty, a wydłużaniem okresu kredytowania.
7. Wakacje kredytowe
Wakacje kredytowe to rozwiązanie skierowane do osób, które są pewne, że ich trudna sytuacja finansowa potrwa dłużej niż by się tego spodziewali. W takim wypadku mogą wnioskować o kilka miesięcy przerwy w spłacie. Takie wakacje kredytowe można również połączyć z obniżeniem raty kredytu, co oznacza, że po przerwie będzie można spłacać kredyt w niższych ratach.
Drugą opcją wakacji kredytowych, może być taki, że w okresie wakacji kredytowych, pieniądze "zaoszczędzone" który wydalibyśmy na spłatę rat odkładamy na bok. Po zakończonych "wakacjach" za uzbieraną kwotę nadpłacamy kredyt ;) w ten sposób mamy możliwość obniżyć ratę kredytu lub skrócić okres kredytowania.
Na koniec :)
Na obniżenie raty kredytu istnieje kilka skutecznych sposobów, jednak należy pamiętać, abyśmy dokładnie przemyśleli każde rozwiązanie, jak również dobrze przeczytali umowę kredytową.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie dostosowanie raty kredytu do naszych indywidualnych możliwości.
Walczyć o lepsze warunki warto, ale trzeba mieć też dobre karty w ręce, aby przekonać bank.
Jeżeli masz jakieś inne rozwiązania, na zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego, to pisz poniżej lub napisz bezpośrednio do mnie.
Commenti